Yayınlar RSS | Email | Toplam : 6687 Üye

www.gelisimplatformu.org 

Güvenli İnternet

Makale : Güvenli İnternet Macerası

Puan Verin

Güvenli İnternet


Güvenli İnternet uygulaması, tartışıldığı günlerin aksine sessiz sedasız, fark bile edilmeden hayata geçti. Bazı çevrelerin, siyasetçilerin ve uzmanların(!) özellikle seçim zamanı konuyla ilgili ortaya koydukları tavırlara, söylemlere ve kestikleri ahkamlara bakacak olursak bu işte çok büyük bir anormallik var. Çünkü uygulama hayata geçeli 1 ay oldu ve özgürlüklerin kısıtlanması ile ilgili hiç bir şikâyet olmadı. Hala istediğimiz sitelere girebiliyoruz ve "Sansür"ün "S"sini duymadık henüz!


İnternet kullanıcıları olarak bize; özgür irademizin sınırlanacağını, sadece Devletin izin verdiği sitelere girebileceğimizi ve hatta girilmemesi gereken sitelere kazara girdiğimizden dolayı hapis cezası bile alabileceğimizi anlatan bu çevrelere sormak istiyorum. Sokak yürüyüşü yapanlar, “ İnternetime Dokunma” diye haykıranlar, televizyon ekranlarında  “Sansür ve Kısıtlı Özgürlük” tanımlamalarını sıkça kullananlar ve yeteri kadar kafa karıştırıp konuyu farklı mecralara çekenler. 22 Kasım’dan sonra internetinizde ne gibi bir değişiklik oldu? Ne yasak geldi acaba? Hangi siteye erişemediniz?


En büyük haber kanallarından birinde uzman(!) konukların hararetle “Güvenli İnternet” uygulamasına karşı çıkmasını hayretler içinde seyrediyorum. Aklıma Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletlerin ta 1997 yılında “Güvenli İnternet” ile ilgili çalışmaları geliyor. Başta gelişmiş ülkeler olmak üzere dünyada 60 civarında ülke, kendi mantıkları ve yasalarına göre “Güvenli İnternet” uygulamasını kullandığı geliyor aklıma. Nedir o zaman bu uzman(!) konukların “Güvenli İnternet” kullanımına karşı olmalarının sebebi diye düşünürken; konuklardan birisinin kendi sitelerinin de “Güvenli İnternet” uygulamasında “Çoçuk Profilinde” erişilemeyeceğini söylüyor. Hemen aklıma diğer konuklardan birisinin; acaba filtre yazılımı satan bir yazılım firmasıvar sorusu geliyor ? Anlaşılan bir kısım site ve firma sahipleri bu işten oldukça rahatsız.
Peki üzerinde bu kadar kıyamet koparılan “Güvenli İnternet” nedir?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun çocukların ve gençlerin internet üzerindeki bilgi kirliliğinden ve zararlı içeriklerden korunmaları amacıyla geliştirdiği güvenli internet kullanımını amaçlayan bir uygulama.
İsteyen hiç bir değişiklik yapmadan şu an olduğu gibi devam eder, isteyen de Çocuk veya Aile profilini seçerek; çocuklarını ve sevdiklerini İnternetin muhtemel zararlı içeriklerinden koruyabilir. Saniyeler içinde diğer pakete veya güvenli internet paketi dışına çıkış yapılabilecek.


* - Çocuk Profili

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından İşletmecilere gönderilen, çocuk profiline ilişkin listedeki alan adı, alt alan adı, IP adresi ve portlara abonenin erişiminin sağlandığı profildir.
Pedagoji, sosyoloji ve psikoloji alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu bir komisyon tarafından belirlenen kriterlere uygun kategorilerdeki sitelere erişilebilen profildir.
Çocuk profili ile eğitim,ödev, bankacılık uygulamaları, alışveriş, müzik-oyun-eğlence, haber, e-posta, resmi ve kamu siteleri,tatil, özel şirketler, eğitim kurumları, e-devlet gibi pek çok farklı türden siteye erişebilirsiniz.

* - Aile Profili

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından İşletmecilere gönderilen aile profiline ilişkin listedeki alan adı, alt alan adı, IP adresi ve portlara abonenin erişiminin sağlanmadığı profildir.
Kumar, uyuşturucu, fuhuş, müstehcenlik, şiddet, terör, dolandırıcılık, zararlı yazılım gibi kategorilerdeki siteleri engelleyen profildir.
Çocuk profiline ek olarak kişisel sitelere, forum ve paylaşım sitelerine erişim sunar.
Ayrıca sosyal medya, oyun ve sohbet kategorilerini ise ayrı ayrı seçme imkanı sunar.


İsteyen istediği gibi internete girer...
Kimsenin internetine karışan yok…
Kimseyi sansürleyen yok...
Kimseye bir şey zorlayan yok…


Vatandaşını İnternetin muhtemel zararlardan korumayı amaçlayan Devletimiz; üzerine düşeni ücretsiz olarak yaptı.
Şimdi sıra bizde...
Güvenli İnternet Hizmeti ile çocuklarımızı ve sevdiklerimizi İnternetin muhtemel zararlı içeriklerinden korumak için adım atmalıyız.
Daha bilinçli ve güvenli internet kullanıcıları yetiştirmek bizim elimizde. Ve bunu “ağaç yaşken eğilir” atasözü ile birleştirip çocuklarımıza aşılamayı bir görev olarak düşüneliyiz.
Diğer STK lar gibi biz de GELİŞİM PLATFORMU olarak “Güvenli İnternet” uygulamasını destekliyoruz.

Yusuf MACİT
Yazılım ve İnternet Uzmanı

 

0
Yorum
Siz de düşüncelerinizi yazınız
Yorum yazmak için üye olmanız gerekmektedir.
 

    

Üye Olmak İstiyorum