Yayınlar RSS | Email | Toplam : 6825 Üye

www.gelisimplatformu.org 

Güvenli İnternet

Makale : Güvenli İnternet Macerası

Puan Verin

Güvenli Internet


Güvenli Internet uygulamasi, tartisildigi günlerin aksine sessiz sedasiz, fark bile edilmeden hayata geçti. Bazi çevrelerin, siyasetçilerin ve uzmanlarin(!) özellikle seçim zamani konuyla ilgili ortaya koyduklari tavirlara, söylemlere ve kestikleri ahkamlara bakacak olursak bu iste çok büyük bir anormallik var. Çünkü uygulama hayata geçeli 1 ay oldu ve özgürlüklerin kisitlanmasi ile ilgili hiç bir sikâyet olmadi. Hala istedigimiz sitelere girebiliyoruz ve "Sansür"ün "S"sini duymadik henüz!


Internet kullanicilari olarak bize; özgür irademizin sinirlanacagini, sadece Devletin izin verdigi sitelere girebilecegimizi ve hatta girilmemesi gereken sitelere kazara girdigimizden dolayi hapis cezasi bile alabilecegimizi anlatan bu çevrelere sormak istiyorum. Sokak yürüyüsü yapanlar, “ Internetime Dokunma” diye haykiranlar, televizyon ekranlarinda  “Sansür ve Kisitli Özgürlük” tanimlamalarini sikça kullananlar ve yeteri kadar kafa karistirip konuyu farkli mecralara çekenler. 22 Kasim’dan sonra internetinizde ne gibi bir degisiklik oldu? Ne yasak geldi acaba? Hangi siteye erisemediniz?


En büyük haber kanallarindan birinde uzman(!) konuklarin hararetle “Güvenli Internet” uygulamasina karsi çikmasini hayretler içinde seyrediyorum. Aklima Avrupa Birligi ve Birlesmis Milletlerin ta 1997 yilinda “Güvenli Internet” ile ilgili çalismalari geliyor. Basta gelismis ülkeler olmak üzere dünyada 60 civarinda ülke, kendi mantiklari ve yasalarina göre “Güvenli Internet” uygulamasini kullandigi geliyor aklima. Nedir o zaman bu uzman(!) konuklarin “Güvenli Internet” kullanimina karsi olmalarinin sebebi diye düsünürken; konuklardan birisinin kendi sitelerinin de “Güvenli Internet” uygulamasinda “Çoçuk Profilinde” erisilemeyecegini söylüyor. Hemen aklima diger konuklardan birisinin; acaba filtre yazilimi satan bir yazilim firmasi mi var sorusu geliyor ? Anlasilan bir kisim site ve firma sahipleri bu isten oldukça rahatsiz.
Peki üzerinde bu kadar kiyamet koparilan “Güvenli Internet” nedir?

Bilgi Teknolojileri ve Iletisim Kurumu'nun çocuklarin ve gençlerin internet üzerindeki bilgi kirliliginden ve zararli içeriklerden korunmalari amaciyla gelistirdigi güvenli internet kullanimini amaçlayan bir uygulama.
Isteyen hiç bir degisiklik yapmadan su an oldugu gibi devam eder, isteyen de Çocuk veya Aile profilini seçerek; çocuklarini ve sevdiklerini Internetin muhtemel zararli içeriklerinden koruyabilir. Saniyeler içinde diger pakete veya güvenli internet paketi disina çikis yapilabilecek.


* - Çocuk Profili

Bilgi Teknolojileri ve Iletisim Kurumu (BTK) tarafindan Isletmecilere gönderilen, çocuk profiline iliskin listedeki alan adi, alt alan adi, IP adresi ve portlara abonenin erisiminin saglandigi profildir.
Pedagoji, sosyoloji ve psikoloji alanlarinda uzman akademisyenlerin bulundugu bir komisyon tarafindan belirlenen kriterlere uygun kategorilerdeki sitelere erisilebilen profildir.
Çocuk profili ile egitim,ödev, bankacilik uygulamalari, alisveris, müzik-oyun-eglence, haber, e-posta, resmi ve kamu siteleri,tatil, özel sirketler, egitim kurumlari, e-devlet gibi pek çok farkli türden siteye erisebilirsiniz.

* - Aile Profili

Bilgi Teknolojileri ve Iletisim Kurumu (BTK) tarafindan Isletmecilere gönderilen aile profiline iliskin listedeki alan adi, alt alan adi, IP adresi ve portlara abonenin erisiminin saglanmadigi profildir.
Kumar, uyusturucu, fuhus, müstehcenlik, siddet, terör, dolandiricilik, zararli yazilim gibi kategorilerdeki siteleri engelleyen profildir.
Çocuk profiline ek olarak kisisel sitelere, forum ve paylasim sitelerine erisim sunar.
Ayrica sosyal medya, oyun ve sohbet kategorilerini ise ayri ayri seçme imkani sunar.


Isteyen istedigi gibi internete girer...
Kimsenin internetine karisan yok…
Kimseyi sansürleyen yok...
Kimseye bir sey zorlayan yok…


Vatandasini Internetin muhtemel zararlardan korumayi amaçlayan Devletimiz; üzerine düseni ücretsiz olarak yapti.
Simdi sira bizde...
Güvenli Internet Hizmeti ile çocuklarimizi ve sevdiklerimizi Internetin muhtemel zararli içeriklerinden korumak için adim atmaliyiz.
Daha bilinçli ve güvenli internet kullanicilari yetistirmek bizim elimizde. Ve bunu “agaç yasken egilir” atasözü ile birlestirip çocuklarimiza asilamayi bir görev olarak düsüneliyiz.
Diger STK lar gibi biz de GELISIM PLATFORMU olarak “Güvenli Internet” uygulamasini destekliyoruz.

Yusuf MACIT
Yazilim ve Internet Uzmani

 

0
Yorum
Siz de düşüncelerinizi yazınız
Yorum yazmak için üye olmanız gerekmektedir.
 

    

Üye Olmak İstiyorum